Wybierz miasto:

Reklama

http://www.AutoDoc.pl
www.CzesciAUTO24.pl

W piątek 27 lutego zmarł Grzegorz „Bolec” Borek [1971-2009] wybitny muzyk i aktor – co tak naprawdę o nim wiemy?

Zgłoś nadużycie
Według doniesień m.in. „Gazety Wyborczej” o śmierci Bolca poinformowała jego rodzina. Wiadomość potwierdzili bliscy znajomi m.in. DJ Krime, ale nie są znane przyczyny zgonu – jedyną informacją jaka do mnie doszła to domniemane samobójstwo, w które nie wierzą jego przyjaciele.

 

Obok dokonań Liroya i Yaro, płyta "Żeby było miło" z 1997 roku pozostaje jedną z pierwszych manifestacji hip-hopowej estetyki w ramach rodzimej muzyki głównego nurtu. Dzięki niej, a przede wszystkim tytułowemu nagraniu Grzegorz Borek, używający ksywy Bolec, na moment stał się gwiazdą mediów. Surowy, knajacki styl rapowania przysporzył mu sporo popularności. Obiecująca kariera nie zyskała jednak kontynuacji. "Bolec" był jednym z pionierów polskiej muzyki hip hop. Jego znakiem rozpoznawczym był brak górnej "jedynki".

 <żródło: www.kultura.online.pl, www.muzyka.wp.pl>

 

 

 

Oświadczenie rodziny:

"Śp. Grzegorz Borek

Najukochańszy Syn, wszechstronnie utalentowany artysta o pseudonimie Bolec, pionier polskiego Hip-Hopu, nagrodzony przez Ministra Kultury za wybitną kreację aktorską w filmie "Poniedziałek", w 2008 roku nominowany jako najlepszy aktor do nagrody im. Jana Himilsbacha zmarł tragicznie 26.02.2009 w Krakowie w wieku 37 lat.

Nabożeństwo żałobne w intencji Zmarłego zostanie odprawione 6.03.2009 o godzinie 13:00 w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie na Górze Borkowskiej, po czym nastąpi pożegnanie Zmarłego na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Zawiłej, o czym zawiadamiają pogrążeni w głębokim smutku Rodzice."

<źródło: http://pl.spinner.com>


 

Biografia:

    Grzegorz Borek - Bolec (ur.1972)

Niespełniona nadzieja krakowskiego hip-hopu. Palił marihuanę od 19 roku życia. Nigdy nie był legalnie zatrudniony. Zaczynał w wieku 17 lat od grania na perkusji, 5 lat później został członkiem HOMO TWIST. Wprowadził do tej kapeli pałer i czad. Ponieważ był zbyt inteligentny jak na tę rockową kapelę, jej lider, Maciek Maleńczuk wyrzucił go w bardzo apodyktyczny sposób. Na szczęście w 1994 trafił w Krakowie na koncert DYNAMIND - przedstawiciela drugiej, komercyjnej fali polskiego hardcore. Wyrecytował im swój tekst Buc, krytykujący pokolenie yuppies, który tak się spodobał, że członkowie DYNAMIND wydali go rok później na singlu promującym swoją drugą płytę We Can't Skate. Bolec wystąpił też na ich trzeciej płycie - Mix Your Style. W czerwcu 1996 roku Bolec w studiu Spart w Boguchwale na samplerze Akai 3000 XL przygotował debiutancki materiał Żeby było miło. Czuwał nad nim Bogusław Pezda (ur.1969), znany z industrialnych kapel TRUMPETS AND DRUMS i AGRESSIVA 69, oraz Blackie (Piotr Jakubowicz) z DYNAMIND. W lipcu skrecze na płytę dograł DJ Krime. Mając gotowy materiał Bolec zgłosił się z nim do Pomatonu EMI i przekonał wytwórnię, że odniesie tak wielki sukces jak Liroy. Podziałało to na wyobraźnię szefów Pomatonu, którzy wydali płytę Bolca w marcu 1997r. Album dotarł do 29 miejsca polskiej listy i sprzedał się w nakładzie 10 tys. egz. Promował go singiel Olej całą resztę (który wszedł na miejsce 6), oraz utwór tytułowy. Po początkowo ciepłych recenzjach album skrytykował DJ Volt, który zauważył dziwną identyczność brzmień płyt Bolca i Liroya. Wkrótce odkrył, że Bolec z Liroyem żywcem kopiowali brzmienia z tej samej składanki z samplami - LA Riots. Po tej kompromitacji Bolec wycofał się z hip-hopu i zagrał Mańka w filmie Poniedziałek u boku Pawła Kukiza i Shazzy. Zdobył nagrodę Jantara na festiwalu filmowym w Koszalinie. W 1999 roku nagrał drugi materiał, ponoć ostrzejszy. W 2008 roku nominowany jako najlepszy aktor do nagrody im. Jana Himilsbacha zmarł tragicznie. Muzyka po raz ostatni mogliśmy usłyszeć na wydanej w 2008 roku płycie Tewu w utworze "Agresja 2".

 

Bolec: Już ją ukończyłem, obecnie trwają prace nad okładką. Zdjęcia na okładkę będzie robił Marek Staszewski - znana postać, związana z Fashion TV, Playboyem, fotografowaniem modelek. Powoli zapinamy wszystko na ostatni guzik. Oczywiście nagrywam dla wytwórni Pomaton EMI. Płyta będzie zawierała dwadzieścia kawałków, zatytułowana ma być Regenerat, co podkreślam, żeby nie było pomyłek. Zdarza się niestety, że wiele osób błędnie wymawia tę nazwę, którą zresztą sam wymyśliłem. Takie słowo - regenerat - nie istnieje bowiem w języku polskm. Odwołuje sie ono natomiast do regeneracji, odnowienia i zdecydowanie nie ma nic wspólnego z "degeneracją", jak sądzą niektórzy (śmiech). Jestem bardzo zadowolony z tej płyty i chciałbym, żeby sie jak najszybciej ukazała. Mam nadzieję, że dzięki mediom, ludzie o niej usłyszą.

Bastek (INTOKSYNATOR): Myślę, że Bolec jest z innego pokolenia. Jest trochę starszy od wszystkich. No cóż, nic złego, nic dobrego nie mogę o nim powiedzieć. Myślę, że mógłby zdziałać więcej w sensie promocji innych składów z Krakowa, bo zna więcej ludzi.

W 2003 roku Bolec nagrał kawałek z zespołem TEWU ze Śląska.

<źródło: Polski hip-hop pierwsza Encyklopedia (Andrzej Buda, Wydawnictwo Niezależne grudzień 2003)>


Artyści o nim:

Doniesienia o rzekomym samobójstwie wydają się mu dalekie od prawdy. - Nie tak dawno pisałem mu, że kompletuję sprzęt do studia i będziemy nadal współpracować w sprawie jego płyty. Pamiętam też rozmowę z Grześkiem, w której poruszyliśmy temat ludzi, którzy odbierają sobie życie. Mówił, że to niedopuszczalne, by tak postąpić.

 


"Nadal nie dochodzi to do mnie że nie ma go wśród nas, wczoraj miałem jeszcze nadzieje że zadzwoni lub odbierze telefon i usłyszę jego głos. Niestety cisza uświadomiła mnie, że to zdarzyło się naprawdę. Jeszcze nie tak dawno wysłałem mu smsa, że kompletuje sprzęt do studia i niebawem możemy zabierać się za dalszy ciąg nagrywania. Tak wiele miał planów, zawsze powtarzał, że Hip-Hop jest dla niego najważniejszy, że aktorstwo traktuje jako nowe doświadczenie ale najważniejsza jest dla niego kariera muzyczna. Był bardzo sympatycznym, inteligentnym człowiekiem z zasadami, dbał o swoich bliskich. Pracowaliśmy nad wspólna płytą i nic nie wskazywało na to, że dojdzie do takiej tragedii. Jak czytam o tym, że najprawdopodobniej przyczyną śmierci było samobójstwo, to zaczynam sobie przypominać naszą rozmowę o ludziach, którzy odbierają sobie życie, o tym że to nie dopuszczalne by tak postąpić, tym bardziej nie potrafię zrozumieć dlaczego tak się stało. Odszedł Wielki człowiek. Będzie nam Cię brakowało. Jest mi niesamowicie smutno. DONO/TEWU"


<źródło: / www.hip-hop.pl, www.onet.pl foto: www.hip-hop.pl>„- Graliśmy razem i byliśmy kumplami. Miał niewyparzoną gębę i zawsze mówił, co myśli. Nie wszyscy go przez to lubili.
- Samobójstwo zupełnie mi tu nie pasuje. To był gość o szerokich horyzontach, pełen energii i chęci do działania - dodaje muzyk".
Maciej Maleńczuk, lider Homo Twist.

 

 

<żródło: www.wiadomosci.onet.pl
, foto: www.zamek.poznan.pl>

 

"Odszedł od nas człowiek, który niczego w życiu nie udawał, miał w sobie spory potencjał, zawsze uśmiechnięty potrafił mnie rozbawić w każdej sytuacji, zawsze wspierał mnie na koncertach w pobliżu Krakowa i na tych w Warszawie gdzie przez dłuższy czas mieszkał, był dobrym kolegą, normalnym gościem, z którym gadałeś o wszystkim. Nie był typem gwiazdy, choć wiele osiągnął w przemyśle filmowym. Po prostu swój chłopak i tyle. Często rozmawialiśmy na temat aktorstwa, którego też zawsze pragnąłem liznąć. Mieliśmy pomysł na wspólny kawałek. Niestety nie wyszło. R.I.P Bolec" Peja, Slums Attack.

<źródło: www.poznanskirap.com>

 
„Odszedł dobry człowiek, muzyk, aktor, mógł w życiu jeszcze tyle osiągnąć. Rozwijał się cały czas, nie zostawał z tyłu, trochę nadganiał swój stracony czas - choć można powiedzieć, że szalał całe życie. Kulał się pomiędzy muzyką a aktorstwem, jego wszechstronne zainteresowania znalazły swoje odzwierciedlenie w jego grze czy twórczości muzycznej. Cały czas mnie gryzie tylko jedno - jaki był powód śmierci i czy było to samobójstwo? Mam nadzieję, że ktokolwiek, kto przeczyta ten artykuł, zamilknie na chwilę i wspomni „Bolca" - bo ja uczciłem jego twórczość tym artykułem"Klubowa.pl

Użytkowników:
Zdjęć:
Klubów:
Imprez:
Treści:
346K
4M
3947
1081K
7183Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki czytaj więcej. Akceptuję